Bez kategorii

Porządek w domu i biurze – jak go utrzymać?

Choć w dzieciństwie mało kto z nas lubił sprzątać, to raczej jako dorośli zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest ład i porządek w otaczającej nas przestrzeni. W czystości efektywniej i szybciej się pracuje, łatwiej znajduje potrzebne przedmioty, a także po prostu ma się lepsze samopoczucie. Utrzymanie porządku bywa trudne, dlatego warto znać kilka prostych sposobów na to, jak skutecznie go zachować w swoim wnętrzu.

Piękny i czysty dom

Aby utrzymać porządek w domu, potrzebne jest zaangażowanie wszystkich domowników. Jeśli jedna osoba będzie bałaganić, to wysiłki pozostałych pójdą na marne. Dlatego warto zadbać o motywację wśród wszystkich współlokatorów i wspólnie pilnować czystości Waszej przestrzeni. Jak skutecznie zachować porządek w domu?

Każda rzecz ma mieć swój dom

Dobrym nawykiem jest odkładanie rzeczy na miejsce od razu, gdy przestajemy z niej korzystać. By jednak było to możliwe, każdy przedmiot musi mieć swój własny dom – miejsce, do którego będzie wracać po każdym użyciu. Z tego względu warto zorganizować wielkie porządki, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i znaleźć odpowiednie miejsca dla tych, które z nami pozostaną. Później już można przejść do tworzenia odpowiednich nawyków.

Regularność to podstawa

Aby skutecznie dbać o czystość, należy pilnować regularności sprzątania. Kurz nieustannie osadza się na meblach, podłogi się brudzą, a dywany zbierają paprochy. Dlatego warto wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu (np. sobota) na szybkie czyszczenie. Wówczas powinniśmy odkurzyć i umyć podłogi, a także zetrzeć kurze. Wykonując takie porządki regularnie wyrobimy w sobie nawyk i wyćwiczymy samodyscyplinę, która jest ważna nie tylko podczas sprzątania, ale również w wielu codziennych sytuacjach.

Czystość w biurze

Niejednokrotnie biuro to przestrzeń wspólna dla wielu pracowników. Tutaj ciężko dopilnować każdego, by po sobie sprzątał. Możemy jednak zadbać o własny kąt, biurko czy przydzielone miejsce. Jak się do tego zabrać?

Nie utonąć w papierach

Biuro to zazwyczaj miejsce przepełnione papierami i dokumentami. Najlepiej segregować je w teczkach lub segregatorach, by zawsze wiedzieć, gdzie co się znajduje. Każdy plik powinien zostać odpowiednio opisany: segregatory najlepiej opisywać na grzbiecie, zaś teczki naklejką na ich przedniej części. Warto również zadbać o porządek w komputerze poprzez przygotowanie odpowiednich folderów. Aby nie zatonąć w papierach, przeglądajmy je regularnie i wyrzucajmy wszystko, co nie jest nam potrzebne.

Kawy czy herbaty?

Podczas pracy biurowej często popijamy kawę lub herbatę. Nie zbierajmy jednak kolekcji kubków z całego dnia. Można co prawda korzystać z jednego kubka przez cały dzień, jednak nie każdy lubi pić różne napoje z tego samego naczynia. Dlatego postarajmy się myć kubki na bieżąco, ewentualnie korzystać z dużego termosu – w ten sposób sprzątanie czeka nas jedynie po powrocie do domu, gdy termos będzie już całkowicie pusty. Inną opcją mogą być co prawda jednorazowe kubki, jednak nie te plastikowe. Lepiej postawić na ekologiczną opcję, czyli kubeczki papierowe, które wyrzucimy od razu po ich opróżnieniu.