Bez kategorii

Kwiaty doniczkowe w domu, czyli jak z natury uczynić pasję

Kwiaty doniczkowe są obecnie jednymi z najbardziej popularnych dekoracji wnętrz. Wszystko za sprawą ich nietuzinkowej urody, która bardzo dobrze komponuje się z innymi dekoracjami, ale również soczystej zieleni, którą podświadomie pragniemy się otaczać. Okazuje się, że zalety kwiatów doniczkowych wykraczają poza funkcję dekoracyjną, dzięki czemu z powodzeniem mogą one stać się pełną zaangażowania pasją. 

Własna, zielona przestrzeń

Dlaczego warto otaczać się kwiatami w domu? Oczywiście ze względu na ich estetykę, ale również właściwości. Wiele roślin doniczkowych oczyszcza powietrze, w związku z czym ich posiadanie jest dla nas bardzo korzystne. Warto też wiedzieć, że kolor zielony działa uspokajająco i relaksująco, dlatego też we wnętrzu wypełnionym kwiatami panuje harmonia i wyjątkowy nastrój. Biorąc pod uwagę powyższe, jak również to, że rozpoczęcie przygody z kwiatami może stać się pasją, już samo posiadanie kwiatów doniczkowych skutecznie poprawia jakość życia. 

Ogrodnictwo w wielkim mieście

Uprawa roślin jest bardzo wciągającym i przyjemnym zajęciem. Dzięki kwiatom doniczkowym swoich sił w tej dziedzinie mogą spróbować również osoby, które nie dysponują ogrodem. Można wówczas potraktować swoje wnętrze jako przestrzeń, którą pragniemy ozdobić roślinami, zastanowić się jakie gatunki chcielibyśmy mieć w swojej kolekcji i jak je ustawić, by zdrowo rosły, a jednocześnie upiększały mieszkanie. Często zdarza się, że konkretna roślina nie wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli, a to sprawia, że otrzymujemy ogromne pole to popisu w kwestii szukania rozwiązań, zmiany ustawienia kwiatów i zdobywania wiedzy. W kolejnym kroku możemy próbować swoich sił w rozmnażaniu i odżywianiu, by w konsekwencji cieszyć się wyjątkowymi okazami. 

Czas pielęgnacji – czas wyciszenia

Wiele osób nie chce zdecydować się na zakup dużej ilości kwiatów doniczkowych, ze względu na kurz i częstotliwość podlewania. Oczywiście, w przypadku wielu roślin zielonych, pielęgnacja w postaci usuwania zgromadzonego kurzu i częstego nawadniania jest obowiązkowa, jednak i w tych czynnościach można zobaczyć coś przyjemnego. Często zdarza się bowiem, że tygodnie mijają, a my nie mamy czasu na zaznanie odrobiny tak ważnego w dzisiejszym świecie wyciszenia. Regularne zajmowanie się kwiatami wymusza na nas zatrzymanie się, przywraca spokój i pomaga się zrelaksować. Dodatkowo wiele czynności pielęgnacyjnych wykonuje się w określonym czasie, dlatego pielęgnacja kwiatów uczy nas również harmonii życia, w pewnym sensie w zgodzie z naturą i pokazuje, że po każdej zimie przychodzi piękna wiosna.

Zielone aranżacje

Ogromną zaletą posiadania kwiatów doniczkowych w domu jest możliwość tworzenia nieskończonej ilości aranżacji. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które chętnie dokonują zmian w otaczającej przestrzeni. W tym przypadku nie tylko kwiaty są dekoracją, ale również doniczki, makramy, kwietniki, lasy w szkle i wiele innych. Samo ustawienie kwiatów może z powodzeniem ozdobić wnętrze, upiększyć parapet, czy wypełnić przestrzeń. Takie zajęcie jest wysoce satysfakcjonujące, a w czasie wiosny przestrzeń naszych zielonych starań może zostać poszerzona również o strefę balkonu, czy też tarasu.