Bez kategorii

Ogrody wertykalne – zielone ściany we własnym domu

Ogrody wertykalne – zielone ściany we własnym domu

Ogród wertykalny to przepiękna, żywa dekoracja, która znajdzie zastosowanie w domu, na tarasie oraz w lokalu firmowym. Stworzona z wybranych gatunków roślin, wprowadza cząstkę przyrody do pomieszczeń, poprawia ich mikroklimat oraz stanowi ważny element aranżacji każdego wnętrza. Zielone ściany są coraz chętniej stosowane przez wielu inwestorów na całym świecie, zapewniając codzienny kontakt z naturalną roślinnością, kojącą zmysły oraz zapewniającą dobre samopoczucie. Gdzie umieścić oraz jak przygotować ogród wertykalny?

Lokalizacja ogrodu wertykalnego

Wykonanie i codzienna pielęgnacja zielonych ścian nie jest szczególnie skomplikowana. Wystarczy bowiem nieco zdolności manualnych oraz wiedzy dotyczącej roślin, by cieszyć się pięknym i bujnym ogrodem wertykalnym we własnym domu. Podstawą sukcesu jest optymalny dobór stanowiska pod taką naturalną kompozycję. Najlepiej przeznaczyć pod nią miejsce o południowej lub zachodniej wystawie – będzie ono dobrze doświetlone, sprzyjając wzrostowi i kondycji roślinności. Dodatkowo ściana, na której zawiśnie ogród wertykalny, powinna być odpowiednio wytrzymała. 1 m2 gotowej instalacji może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Budowa zielonej ściany

Zielone ściany można przygotować samodzielnie lub z pomocą specjalistów. Zazwyczaj wybrane gatunki roślin w ilości około 20 sztuk na 1 m2 uprawia się w dedykowanych do tego celu kieszeniach lub modułach z plastiku. Można także wykorzystać nowo zakupione bądź stare, odrestaurowane drewniane skrzynki wyłożone folią. Są one mocowane do przytwierdzonej do ściany kratownicy. Na tym etapie warto zadbać o odizolowanie konstrukcji od płaszczyzny za pomocą folii bądź płyty z PCV – zapobiegnie to zawilgoceniu muru. Dodatkowo dobrze będzie rozważyć montaż systemu nawadniającego, który do minimum ograniczy konieczność regularnego podlewania ogrodów wertykalnych.

Rośliny do ogrodu wertykalnego

Na zielone ściany najlepiej nadają się rośliny mało wymagające pod względem przestrzeni – powinny one posiadać niezbyt rozbudowany system korzeniowy. Ponadto wskazane, by były to gatunki rozrastające się do stosunkowo niewielkich wymiarów. Dzięki temu nie będą one musiały konkurować ze sobą o dostęp do światła słonecznego oraz miejsce do rozwoju. Do ogrodów wertykalnych będą nadawać się między innymi smukłe skrzydłokwiaty i zielistki, bluszcze różnych odmian lub dekoracyjne maranty. Świetnie sprawdzą się tutaj również mchy oraz paprocie, tworzące namiastkę żywego lasu we wnętrzu domu.

Zalety posiadania ogrodu wertykalnego

Ogrody wertykalne to niebanalna i niepowtarzalna dekoracja, która znajdzie zastosowanie w każdym lokalu. W ciekawy sposób zasłoni ona brzydką powierzchnię ściany, skupiając na sobie wzrok i umilając pobyt w pomieszczeniu. Żywe zielone ściany w naturalny sposób filtrują oraz nawilżają powietrze, poprawiając mikroklimat panujący we wnętrzu. Można na nich uprawiać zarówno ozdobne gatunki roślin, jak i zioła, a nawet niektóre warzywa. Nie będą one narażone na rozwój chwastów ani szkodników oraz niszczenie przez zwierzęta. Ogrody wertykalne nie wymagają również żmudnego pielenia, ciesząc swoim estetycznym wyglądem przez cały rok.

Zielone ściany to rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w każdym budynku – zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz. Stale zyskujące na popularności ogrody wertykalne są łatwe w wykonaniu i bieżącej pielęgnacji, gwarantując ciekawy wygląd i prozdrowotne właściwości niezależnie od pory roku. Taką żywą kompozycję można stworzyć samodzielnie lub z pomocą profesjonalistów, dekorując nią ściany salonu, sypialni, firmowego gabinetu lub elewację obiektu.