Bez kategorii

Jak harmonogram sprzątania może pomóc w utrzymaniu czystości?

W bardzo wielu polskich domach występuje problem z utrzymaniem porządku na stałe. Większość z nas nie lubi sprzątania albo tłumaczy się brakiem czasu. Okazuje się jednak, że tę z pozoru nieprzyjemną czynność można ujarzmić a doskonałym narzędziem do tego jest harmonogram sprzątania.

Harmonogram sprzątania-co to takiego?

Harmonogram sprzątania to swego rodzaju plan, ściągawka, którego rolą jest lepiej zorganizować tę czynność. Większość z nas sprzątania nie lubi, bo czynność ta ma charakter syzyfowy. Co posprzątamy, to po jakimś czasie zabrudzi się znów. Patrząc na to jednak z innej strony dostrzegamy, że uporządkowane otoczenie bardzo poprawia nasze samopoczucie, sprzyja lepszej koncentracji i sprawia, że żyje nam się przyjemniej. Harmonogram najprościej jest sporządzić na kartce papieru i przyczepić ją na przykład do lodówki. Inna metoda to przepisywanie pozycji z harmonogramu do elektronicznego kalendarza i wtedy będzie nam on w stosownym dniu przypominał na przykład o zmywaniu czy praniu. Czynność wykonana zniknie, natomiast te, które ciągle czekają na realizację będą wyświetlać się na czerwono. Dużym ułatwieniem jest fakt, że gotowe harmonogramy możny wydrukować z Internetu. Czasami trzeba je odrobinę dostosować do swojej sytuacji. Na takim harmonogramie mamy wyszczególnione czynności, które należy wykonać codziennie oraz w określony dzień tygodnia. Są czynności sprzątające do wykonania raz w tygodniu, raz w miesiącu oraz raz na trzy miesiące. Zadania, które powinny być wykonane raz w tygodniu przypisujemy do zrobienia w konkretny dzień. I tak na przykład w poniedziałki możemy myć umywalkę i prysznic, we wtorki robimy pranie a w środy prasujemy. Dzięki temu wszystko wykonujemy regularnie nie ma takiej sytuacji, że na przykład kaloryfer nie był przecierany od roku.

Jak pracować z harmonogramem sprzątania?

Harmonogramy tworzymy po to, by sprzątać często i przez krótki czas, zamiast zostawiać wielogodzinne sprzątanie na sobotę. Drugą ważną ich rolą się dzielenie obowiązków pomiędzy członków rodziny. Przy każdej czynności możemy zapisać pierwszą literę imienia osoby, która ma dane sprzątanie wykonać. Jest bardzo ważne aby w harmonogramie umieszczać nie tylko takie czynności jak odkurzanie i mycie podłóg ale przede wszystkim odkładanie przedmiotów na swoje miejsce. Tę czynność powinniśmy robić codziennie, dzięki czemu nasze mieszkanie od razu wygląda lepiej. Warto wpisać sobie także taki punkt jak przeglądanie lodówki i zamrażarki. Dzięki temu widzimy co możemy ugotować, co ma krótki termin i trzeba wykorzystać a może coś już powinno być wyrzucone. 

Jak wykorzystać harmonogram sprzątania w biurze?

W miejscu pracy tak jak i w domu warto sprzątać regularnie. Tutaj podobnie, możemy w widocznym miejscu zawiesić sobie rozpiskę, która ułatwi utrzymanie porządku. Przykładowo w poniedziałki można odkładać do segregatorów niepotrzebne dokumenty, we wtorki przecieramy klawiaturę a w środy robimy przegląd artykułów biurowych i tworzymy listę zakupów. W biurze, podobnie jak w domu czynności porządkowe, które dotyczą całego zespołu można wykonywać naprzemiennie.