Bez kategorii

Montaż klimatyzacji – na co zwrócić uwagę

Montaż klimatyzatora to sprawa, do której należy podejść poważnie i odpowiedzialnie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele firm-oszustów, które gwarantują szybki i tani montaż klimatyzacji. Zazwyczaj atrakcyjność takich napomnień polega na możliwości zaoszczędzenia dużych pieniędzy na instalacji, i to nie jest zaskakujące: w końcu zakup klimatyzatora jest już wart wiele pieniędzy.

Jak wybrać firmę montażową ?

O wiele bardziej rozważnie jest udać się do firm, które nie obiecują “kupić tanio”, “zainstalować szybko i tanio”, ale do tych, które gwarantują wysoką jakość instalacji, mają wszystkie niezbędne dokumenty i pracują z wysokiej jakości komponentów i profesjonalnych narzędzi.

Przy wyborze firmy kieruj się przede wszystkim liczbą lat jej istnienia na rynku klimatyzacji. Im starsza firma, tym lepiej. Firma, która istnieje na rynku od kilku lat, już rekomenduje się jako rzetelna i profesjonalna. Takie firmy koniecznie muszą mieć pozwolenie na prace przy instalacji. Poza tym firma, która nie próbuje oszukiwać swoich klientów, koniecznie da kartę gwarancyjną na klimatyzator i montaż (nie słownie, ale zgodnie z wszelkimi zasadami). A umowa będzie miała pieczęć tej firmy, a nie innej fikcyjnej lub może w ogóle nieistniejącej – tylko fałszywe firmy tak robią, powołując się na partnerstwo. Rezultatem takiego “partnerstwa” będzie niefortunny fakt, że nie będzie wtedy nikogo do obwinienia: kiedy nadrobisz zaległości, stanie się jasne, że nie ma nikogo do obwinienia, tylko ty sam.

Poza tym na profilu firmy powinno być wyraźnie zaznaczone: “montaż klimatyzatorów”. Nie montaż okien plastikowych czy, powiedzmy, sprzedaż komputerów. W rzeczywistości, w przypadku problemów z klimatyzatorem, czy to zepsucia, czy awarii z powodu niskiej jakości instalacji, powiedzą Ci, że powinieneś zgłosić się do serwisu (jeśli była karta gwarancyjna) firmy-producenta – i będą mieli rację, bo jest to całkiem legalne.

Demontaż klimatyzatorów

Montaż i demontaż urządzeń klimatyzacyjnych jest zazwyczaj wymagany podczas przeprowadzki do nowej lokalizacji. Demontaż jest również nieunikniony w przypadku poważnej awarii, ponieważ klimatyzator musi zostać przewieziony do centrum serwisowego. Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż samodzielne przeprowadzenie demontażu klimatyzatora, bo jak wiadomo demontaż klimatyzatora jest o wiele łatwiejszy niż jego montaż.

Długotrwała eksploatacja systemu klimatyzacyjnego zależy od prawidłowej instalacji klimatyzatora. Jako instalator angażuj tylko duże, sprawdzone firmy. Ważnym punktem jest użycie profesjonalnych narzędzi i wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych podczas instalacji.

Zwykle demontaż klimatyzatora obejmuje:

  • Jeden z dźwigów jest zamknięty podczas demontażu jednostki zewnętrznej;
  • Freon jest pompowany do jednostki zewnętrznej;
  • W tym samym czasie drugi kran jest zamknięty, a klimatyzator jest wyłączony;
  • Same demontują;
  • Rury jednostki wewnętrznej są zatkane (jeśli wymagane jest długoterminowe przechowywanie, do jednostki wewnętrznej jest pompowany azot);
  • Klimatyzator zapakowany jest w pudełko.

Demontaż, podobnie jak montaż, powinien być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów. Nie należy demontować klimatyzatora własnymi rękami, ponieważ odkręcając złączki kranowe w miejscu połączenia z miedzianymi rurami, pozwalamy na odparowanie czynnika chłodniczego, czyli freonu.