Bez kategorii

Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja?

Budując dom często nie zwracamy uwagi na to co w rzeczywistości może mieć ogromny wpływ na koszty utrzymania naszego domu. O co dokładnie chodzi? A no o wentylację, która nie zawsze jest stworzona we właściwy sposób. Niekiedy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od wentylacji grawitacyjnej może być wentylacja mechaniczna. Dziś postaramy się wytłumaczyć podstawowe różnice i podkreślimy zalety rekuperacji.

Jak działa wentylacja w naszym domu?

Najczęściej jest tak, że w domach posiadamy systemy wentylacji grawitacyjnej. Ten sposób wentylowania pomieszczeń użytkowany jest od wieków, ale nie zawsze się on sprawdzi. Mianowicie chodzi o to, że w wentylacji grawitacyjnej z zewnątrz zasysane jest chłodne powietrze i przechodzi przez nasz dom z tego powodu, że wewnątrz panuje znacznie wyższa temperatura. W czasie zimy sprawdza się to dobrze, ale już w lecie niekoniecznie. Warto więc pomyśleć o wspieraniu takiej wentylacji poprzez używanie rekuperatorów.

Czym jest wentylacja oparta o rekuperator?

Ten rodzaj wentylacji to wentylacja mechaniczna. W tym przypadku niczego nie pozostawiamy naturze i nasz system sam wtłacza powietrze do pomieszczeń. W sieci jest wiele ofert dotyczących montażu systemu, jakim jest rekuperacja. Warszawa czy inne miasta to tylko przykład, gdzie rekuperacja zyskuje na popularności. Montaż rekuperacji jest realizowany każdego dnia przez wiele sprawdzonych firm. W systemach, o których mowa zdecydowanie najważniejszą funkcję pełnią rekuperatory. Urządzenia te zajmują się odzyskiwaniem ciepła z powietrza, które jest zużyte i jest przeznaczone do przetransportowania poza budynek. Łatwo można więc wywnioskować, że rekuperacja będzie generowała spore oszczędności. Przy wentylacji grawitacyjnej jest tak, że jeśli chcemy przewietrzyć mieszkanie to dodatkowo otwieramy okna wpuszczając do środka świeże powietrze. Wówczas jednak dostaje się tam też chłód, który wyziębia nasz dom. W przypadku rekuperacji jest tak, że świeże powietrze jest nam dostarczane, ale chłód pozostaje na zewnątrz.

Jakie zyski generuje rekuperacja?

Jeśli weźmiemy pod uwagę koszt ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 to przy rekuperacji odzyskamy aż 2700 kWh. Biorąc pod uwagę fakt, że cena za 1 kWh wynosi 50 gr to za korzystanie z rekuperacji zyskamy 1350 zł. Od tej kwoty trzeba jeszcze tylko doliczyć koszt prądu, jaki zużywać będzie nasz system. W przybliżeniu można powiedzieć, że będzie to około 150 zł. W związku z tym rekuperacja pozwoli nam na zaoszczędzenie nawet 1200 złotych w ciągu jednego roku. Po kilku latach cała inwestycja nam się zwróci.

Kolejną bardzo dużą korzyścią związaną z posiadaniem nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej jest to, że pozbędziemy się z domu szkodliwych gazów i substancji zawieszonych w powietrzu, które mogą szkodzić nam oraz zwierzętom domowym. Przede wszystkim formaldehydy są mocno toksyczne i generują je nasze urządzenia AGD i RTV. Dzięki systemom rekuperacji można będzie skutecznie się ich pozbyć i do naszego domu trafi tylko czyste powietrze z zewnątrz.